Ödül Kazanan Firmalar2. INOVATIF SÜRDÜRÜLEBILIRLIK UYGULAMALARI YARISMASI ÖDÜL ALAN FIRMALARBÜYÜK ŞİRKET KATEGORİSİ

Çevresel Inovatif Uygulama: Kordsa Global• Proje: ABC (Adaptive Baloon Control) Projesi

• Proje özeti: Üretim sahalarinda kullanilan büküm makinelerinde enerji tasarrufuna yönelik bir proje olma özelligini tasiyor. Direk büküm makinelerinde dis ipligin olusturdugu balonun elektronik sistem vasitasi ile verilen açiya göre daraltilip, çalisan üretim stili bazli enerji tüketiminin azaltilmasi hedefleniyor.

Ekonomik Inovatif Uygulama: Enerjisa EDAS• Proje: Mobil Krikolu Merkez

• Proje özeti: Mobilizasyonun hayatimizda daha fazla yer kaplamasi; enerji taleplerimizde de ani degisiklikler meydana gelmesine neden oldu. Bu durum yasayan ve degisen elektrik dagitim sebekelerinde; yüksek gerilim teçhizatlarinin da mobil hale getirilmesi fikrini ortaya çikardi. Bu proje kapsaminda, hizli ve kolay monte edilebilen, zorlu zemin sartlarina uygun, ergonomik ve kompakt bir tasarima sahip, maksimum is sagligi ve güvenligi saglayan, akilli sebeke yapisina uygun bir tesis üretildi.

Sosyal Inovatif Uygulama: Sekerbank• Proje: Aile Çiftçiligi Bankaciligi

• Proje özeti: Sekerbank, üretimin sürdürülebilirligi için çiftçilerin topragini, köyünü birakip gitmesini önlemek amaciyla Kasim 2014’te “Aile Çiftçiligi Bankaciligi”ni baslatti. Proje ile tarim arazilerinin miras yoluyla bölünerek küçülmesi, sulama olanaklarinin kisitli olmasi, modern tarim tekniklerinin uygulanmamasi gibi nedenlerle geliri azalan ve köyünü terk eden çiftçiye, 10 yila varan vadelerle sektörde ilk olan finansman imkanlari tanindi. Çiftçi çocuklarinin üniversite egitim giderlerinden hane halkinin aylik harcamalarinin finansmanina kadar ihtiyaca özel çözümler gelistirildi.

KOBİ KATEGORİSİ


Çevresel Inovatif Uygulama: Positive Energy• Proje: EnBeacon - Enerji Tüketiminde Sürdürülebilir Enerji Yönetimi

• Proje özeti: Binalarda insan davranislarinin enerji tüketimine etkisi yüzde 20-25 arasinda degisiyor. Bir binada otomasyon sisteminin pahali olmasindan çok o binanin yasam döngüsünün, bina ve insanlarin kullanim aliskanliklarinin tespiti, çevresel faktörlerin (iklim sartlari, gün isigi zamani) bina enerji tüketimine etkisinin analiz edilmesi önem tasiyor. Bu anlamda gelistirilen bulut tabanli yazilim ve IoT (nesnelerin interneti) teknolojisi ile enerjinin gün içinde nasil tüketildigi, kayip ve yanlis kullanim noktalarinin neresi oldugu tespit ediliyor, gerçek zamanli rapor alinarak binada enerji tüketiminin analiz edilmesi, statik degil dinamik ve sürdürülebilir bir enerji yönetimi saglayan sistem olusturuluyor. Bu sayede binalarda enerji tüketimi azaltilarak karbon ayak izi düsürülüyor. Türkiye’nin en önemli cari açigi olan enerji giderlerinin yüzde 20-25 azaltilabilecegi öngörülüyor.

Çevresel Inovatif Uygulama (Tesvik Ödülü): DKM Insaat• Proje: Ikinci Kalite Kauçuk Esasli Yalitim Malzemesi Atiginin Geri Dönüstürülerek Darbe Sesi Yalitim Membrani Eldesi ve Ürün Çesitlendirmesi

• Proje özeti: Ikinci kalite elastomerik kauçuk esasli isi yalitim malzemesi atigi farkli boyutlarda granüle edilerek, mikserde poliüretan bazli baglayici ile karistirildiktan sonra kaliplanarak presleniyor. Farkli yogunluklarda elde edilen mamüller müsteri ve pazar ihtiyaçlarina uygun kalinlik ve yüzey sekillendirme islemleri sonucunda darbe sesi yalitimi için yangina dayanikli, isi yalitimi da saglayan çevreci ürünler olarak kullanima hazir hale getiriliyor. Böylece yüzde yüz geri dönüsümlü, ithal ürünlere göre daha yakin mesafeden temin edilecegi için karbondioksit emisyon degerlerini minimuma indirgeyerek LEED ve BREEAM puanlamasinda katki saglayan, 2002/49/EC Direktifine göre hazirlanan Gürültü Yönetmeliklerine ve Binalarda Enerji Performans Yönetmeligine uygun ve daha ekonomik bir ürün olarak pazara sunuluyor.

Çevresel Inovatif Uygulama (Tesvik Ödülü): Çevreci Eczacilar Kooperatifi• Proje: Evsel Atik Ilaç Toplama ve Bertaraf Projesi (Atik Ilaç Hareketi)

• Proje özeti: Atik ilaçlarin çöplere veya kanalizasyona atilarak yanlis imhasi, çevre ve insan sagligi açisindan dünya çapinda bir sorun. 12.04.2014 tarihli Eczacilar ve Eczaneler Hakkindaki Yönetmelik, eczacilara eczanelerindeki kullanim süresi dolan ilaçlarinin lisansli imha tesislerinde imhasini zorunlu tutuyor. 2009’da baslatilan bu projeyle, hem bireylerin kullanmadigi hem de eczanelerin kullanim süresi dolan ilaçlari EDAK lojistik destegi ile toplaniyor. Izmir Buca Belediyesi’nin sagladigi depoda biriktirilerek lisansli tesislerde imhasi saglaniyor. Okullarda atik ilaç konusunda verilen egitimlerle, bilinçlendirme ve aliskanlik kazandirma çalismalari yapiliyor.

Sosyal Inovatif Uygulama: Alternatif Yasam Dernegi• Proje: Düsler Akademisi Kas

• Proje özeti: Düsler Akademisi Kas (DA Kas), engelli bireyler basta olmak üzere toplumsal dislanmaya maruz kalan tüm bireylerin sanat ve spor yoluyla entegrasyonunu saglamak amaciyla kurulmus bir köy akademisi. Sahip oldugu gelir getirici modelleriyle ayni zamanda bir sosyal girisim modeli olma özelligini tasiyor. Alternative Camp, Sosyal Girisim Parki, Ekolojik Yasam ve Düsler Akademisi olarak dört farkli konseptte çalismalarini yürütüyor. Özel sektör, sivil toplum kuruluslari, yerel yönetim ve yerel halk, yerli ve uluslararasi gönüllü agi ile tüm dislanmis gruplari bir araya getiriyor. Alternatif Kamp Mayis-Kasim aylari boyunca farkli engel gruplari ve dezavantajli bireylere birer haftalik ücretsiz kamp hizmeti sagliyor. Sosyal Girisim Parki konseptiyle ögrenciler, kurumsal sektör çalisanlari ve her türlü sosyal girisimci adaylarina sosyal girisimciligin temelleri ve uygulamasi, engellilige dogru yaklasim, gönüllülük gibi konularda egitimler veriliyor ve alt projeler üretiliyor. Ekolojik yasam prensiplerini benimseyen akademi, elektriginin bir bölümünü günes panelleriyle, mutfak ihtiyaçlarinin bir bölümünü dört dönümlük arazide dogal yöntemlerle yetisen meyve sebzelerle sagliyor. Düzenlenen çesitli egitim, sanat programlari ve etkinliklerle köy ve Kas yerel halki da akademiden faydalaniyor.

KOBI Kategorisinde, Ekonomik Inovatif Uygulama dalinda yeterli puani alan bir firma olmadigi için bu kategoride ödül verilmedi.